Publicerad:

Barnens idéer blev verklighet i Stadsparkens nya lekplats

Exempelbild

Kommunstyrelsens ordförande Sara Lindberg framför den nya Lejonborgen, tillsammans med landskapsarkitekt Mirjam Alinder.

Skratt, spring i benen och glädjetjut från alla barn fyllde Stadsparken när den nya lekplatsen invigdes måndag 15 juni.

Många besökare samlades för att prova den nya klätterställningen, naturhinderbanan och de övriga lekytorna.

Kommunstyrelsens ordförande Sara Lindberg invigde lekplatsen tillsammans med barn från publiken.

– Den här lekplatsen har tagits fram tillsammans med er alla. Alltså ni som vet precis hur en bra lekplats ska vara, sa Sara Lindberg i sitt invigningstal.

Hon lyfte också fram att lekplatsen är resultatet av en medborgardialog där barn, vårdnadshavare och andra besökare har fått dela med sig av sina idéer och önskemål.

– Kommuninvånarnas idéer har blivit verklighet här i dag. Det är också ett fint exempel på vad vi kan åstadkomma när olika delar av kommunen och våra samarbetspartners arbetar mot samma mål, sa Sara Lindberg.

Under eftermiddagen fylldes området av lek och aktiviteter. Många barn testade den nya klätterställningen, sprang naturhinderbanan och passade på att utforska lekplatsens olika delar. Besökarna kunde också gå tipspromenad, prova att sitta i en grävmaskin och träffa några av dem som varit med och skapat den nya lekplatsen.

Den nya lekplatsen har vuxit fram genom ett nära samarbete mellan flera verksamheter inom Nässjö kommun och Nässjö Affärsverk (NAV).

Även IK Sisu, Lions, LF Jönköping, Parkhyddan och Konsument Höglandet bidrog till att göra invigningen till en uppskattad eftermiddag för både barn och vuxna.

Varmt tack till alla som deltog!

En man och en kvinna står i en park under en färgglad portal i metall. Deras fingertoppar möts i en båge över huvudet. för att bilda samma form som portalen.

Carl Rydén och Mirjam Alinder från samhällsbyggnadsavdelningen vid tekniska serviceförvaltningen har lett utvecklingsarbetet med den nya lekplatsen i Stadsparken.