Publicerad:
Gratis bussturer från Nässjö under Gårdsrundan 2026

I samband med Gårdsrundan den 20 september arrangerar Nässjö kommun tre kostnadsfria bussturer från Nässjö city för att möjliggöra att fler, på ett smidigt och hållbart sätt, får chans att uppleva det genuina lokalproducerade utbudet på landsbygden.
Den 19–20 september är det återigen dags för Region Jönköping läns evenemang Gårdsrundan. En helg då gårdsbutiker, mathantverkare, kaféer och restauranger runt om i hela länet öppnar upp sina gårdar för att visa det allra bästa av lokal matproduktion och förädling.
I samband med Gårdsrundan arrangerar Nässjö kommun under söndagen gratis bussturer från stadskärnan ut till företagarna på landsbygden i kommunen. Detta för att möjliggöra att fler ska kunna uppleva Gårdrundan och Nässjös lokala utbud av gårdsentreprenörer. Projeket medfinansieras av Astrid Lindgrens Hembygd och Europeiska unionen.
- Det bästa med vår plats är alla människor som verkar här och brinner för det de gör. Det finns en enorm kunskap, drivkraft och stolthet runt om i vår kommun - och det märks i allt som våra gårdsentreprenörer skapar. Med dessa bussturer hoppas vi fler ska få möjlighet att uppleva det, säger destinationsutvecklaren Emma Ottosson som är ansvarig för initiativet.
I Nässjö kommun deltar 13 olika gårdsentreprenörer med varierande utbud. Ta en ostfika, ät pizza på handmalt mjöl, handla lokaluppfött lammkött och blommor och grönsaker odlade med precision och omtanke. Klicka här för att läsa mer om de olika turerna, nassjo.se/evenemang
Boka plats på en buss
Det är kostnadsfritt att åka med, men du behöver säkra din plats och föranmäla dig.
Sista anmälningsdag är 17 september.
Datum: 20 september
Plats för påstigning: Stortorget i Nässjö, Storgatan 4A. (Utanför Olearys).
Avgångstid: 9:30
Hemkomst: 15:30
Det finns möjlighet att köpa lunch under dagen till självkostnadspris.
