Publicerad:

Camilla Blomqvist: ”Alla som bor och verkar här bidrar till utvecklingen”

Nässjö kommuns nya kommundirektör vill lära känna både platsen och människorna. Med sig in i det nya uppdraget har Camilla Blomqvist en stark tro på samarbete och på vad som går att åstadkomma tillsammans.

Som kommundirektör leder Camilla den kommunala organisationen och ansvarar ytterst för att de politiska besluten genomförs. Redan efter en vecka på det nya jobbet har Camilla besökt bland annat Bodafors, Anneberg, Malmbäck och Forserum, promenerat runt i Nässjö och njutit av närheten till naturen.

Men att lära känna en kommun handlar om mer än bara platser. Alla som bor och verkar här bidrar till utvecklingen, menar Camilla.

– Kommunen behöver arbeta nära både näringslivet och civilsamhället för att få till en bra helhet. Det är vi tillsammans som skapar upplevelsen av Nässjö kommun, säger Camilla som tidigare även varit föreningsledare och vet hur viktigt föreningslivet är för samhället.

Från Göteborg till Nässjö

Camilla kommer närmast från eget bolag och forskning inom ledarskap, styrning och organisering. På listan över tidigare erfarenheter finns även stadsdelsdirektör och förvaltningsdirektör i Göteborgs Stad, många års erfarenhet som socialchef samt arbete inom regional verksamhet.

Efter åren i Göteborg kändes en mindre kommun lockande, särskilt eftersom det kan vara lättare att arbeta över gränserna. Dessutom hade Camilla hört goda exempel på Nässjös arbetssätt och samarbeten.

– Jag ser stora möjligheter i samarbetet med andra aktörer. Jag tycker om att jobba tillsammans för att skapa saker.

Rakt in i jobbet

De första arbetsdagarna har innehållit introduktion, nya möten och ordinarie arbete. En ny kommundirektör behöver bland annat träffa alla förvaltningschefer på Nässjö kommun och vd:arna på de kommunala bolagen, för att få en bred bild av verksamheterna och vad som är på gång i kommunen, men också dialog med näringslivet via Nässjö Näringsliv AB och andra aktörer i samhället.

– Jag har känt mig väldigt välkommen och mött så många vänliga, hjälpsamma människor. Det har varit full fart från början och så behöver det vara. Jag går inte bredvid utan går rakt in i jobbet.

På fritiden är rörelse ett stort intresse, gärna utomhus i form av löpning, promenader, golf och paddling. Camilla har också en kreativ sida – hon målar och kan spela flöjt och gitarr. Matlagning och att baka bröd eller bullar finns också bland intressena.

Den närmaste tiden vill Camilla fortsätta lära känna hela Nässjö kommun.

– Jag ser fram emot att lära känna verksamheten, medarbetarna, näringslivet och civilsamhället. Att se hur vi kan jobba tillsammans för att bidra till att Nässjö kommun fortsätter utvecklas och är en plats där man trivs.