Publicerad:
Camilla blir ny kommundirektör i Nässjö

Nu är det helt klart att Camilla Blomqvist tillträder som ny kommundirektör i Nässjö kommun med start den 17 augusti.
Den 25 mars fattade kommunstyrelsen beslut om att utse Camilla till kommundirektör, under förutsättning att säkerhetsprövningen genomfördes. Den är nu avslutad, vilket innebär att alla formella delar är på plats inför tillträdet i augusti.
– Det känns mycket bra att processen nu är i mål och jag ser verkligen fram emot att välkomna Camilla efter sommaren. Hon blir en viktig del i vårt fortsatta utvecklingsarbete här i Nässjö kommun, säger Sara Lindberg (S), kommunstyrelsens ordförande.
Camilla Blomqvist har närmare 30 års erfarenhet av styrning och ledning, varav 18 år i roller som övergripande chef. Hon kommer närmast från eget bolag samt forskning inom ledarskap, styrning och organisering. Dessförinnan arbetade hon i sju år inom Göteborgs Stad, först som stadsdelsdirektör och därefter som direktör för en av stadens största förvaltningar. Hon har även mångårig erfarenhet som socialchef och har arbetat inom regional verksamhet.
Välkommen till Nässjö, Camilla!