Lövhults camping

Önskar du ett lugnt och skönt boende i egen husvagn eller husbil? Eller tillhör du kanske dem som tycker att riktiga friluftsmänniskor sover i tält? På Lövhults camping bor du i hjärtat av sport- och friluftsområdet.
Campingen är öppen året runt och servicebyggnaden, med reception, toalett, dusch och bastu, är bemannad vardagar på kontorstid. Det finns 42 campingplatser varav sju är säsongsplatser samt sex stugor. När receptionen är stängd är ni välkomna att välja en plats på campingen och checka in när receptionen är öppen.
I Lövhult finns naturslingor, grillplatser, hinderbana för barn, utomhusgym, motionsspår, vandringsleder, friluftskapell och en asfalterad bana för rullskidor, inlines eller rullstol. Lövhults naturreservat är 220 hektar och omfattar trolska skogar, levande hagmarker, småländska ängar och porlande vattendrag. Här finns förutom camping också en stugby och vandrarhem.
Boka boende
Boka stuga, vandrarhem och campingplats i Lövhult via onlinetjänst.
Gäller det bokning för grupp, förening eller företag kontaktas Lövhults reception direkt.
Faciliteter och service
- Dusch, bastu, toaletter
- Reception
- Uteplats, lekplats, hinderbana för barn samt en för vuxna
- Fritt wi-fi
Prisinformation
Husvagn/Husbil | 220 kr inklusive el | |
---|---|---|
Tältplats | 120 kr exklusive. el* |
*Elpris camping/dygn 40 kr
Plats upplåtes upp till 14 dagar, därefter krävs avtal.
Januari | 1500 kr |
---|---|
Februari | 1500 kr |
Mars | 1500 kr |
April | 2000 kr |
Maj | 2500 kr |
Juni | 3000 kr |
Juli | 3000 kr |
Augusti | 3000 kr |
September | 2000 kr |
Oktober | 1500 kr |
November | 1500 kr |
December | 1500 kr |
Samtliga månader exkl. elkostnad
Elpris camping/kWh | 2,00 kr |
---|
Helår | 18 800 kr | Begränsat antal platser |
---|