Publicerad:
Ny mötesplats vid Stortorget
.jpg)
Aktivitetsytan med spel och sittplatser som installeras på Stortorget om somrarna står nu klar - fast inte där den brukar. I år är den nämligen placerad på Storgatan mellan Stortorget och Esplanaden.
Stortorget i Nässjö ska på sikt göras om. I en medborgardialog som gjordes under hösten 2025 fick kommuninvånare tycka till om två förslag. Resultatet av dialogen kommer att ligga till grund för ett slutligt förslag som presenteras under hösten 2026. Men, redan nu smygstartar vi och påbörjar ett test av hur delar av torget skulle kunna se ut, användas och fungera i framtiden.
Ett första led i testet är att knyta ihop Esplanaden med Stortorget i ett försök att skapa ett tydligare gång- och cykelstråk, och en plats som bidrar till att människor trivs och stannar längre i stadskärnan. Vi kallar det Nässjös nya vardagsrum. En levande mötesplats för människor att ha kul, umgås och bara vara. Här kan du bland annat spela schack, yatzy, pricka cornhole, utmana en kompis i ett Nässjöquiz, skriva en hälsning på snälltavlan och snurra på utmaningarnas hjul. Framför allt finns ett flertal öppna sittytor som bjuder in till härligt häng och avkoppling. Köp med en kaffe eller lunch och slå dig ner!
.jpg)
.jpg)