Öppna sök Stäng sök Sök
Öppna Meny Stäng meny Meny

Nässjö Cykelklubb

Cyklister som samlats och står uppradade på asfaltsväg.

Bild: Nässjö Cykelklubb

Nässjö Cykelklubb bildades 1990 och har sedan dess hunnit med att arrangera NCK-Rundan varje år sedan 1992, medarrangör Postgirot Open 1991 (spurtpris i Nässjö) och Giro Di Jaffa 1993, bara för att nämna några arrangemang.

Inledningsvis var klubbens medlemmar enbart glada cykelmotionärer, men allt eftersom har det också byggts upp en tävlingsverksamhet. I år gjorde klubbens medlemmar 300 starter i olika tävlingar runt om i landet, både ungdomar och seniorer. Ett antal SM-medaljer har erhållits genom åren!

Cykelmotionärerna bildar dock fortfarande basen för klubbens medlemmar, som ofta kröner säsongen med Vätternrundan och/eller CykelVasan.
Klubben har drygt 60 medlemmar i åldrarna 7-70 år, varav 15 är tävlingscyklister med licens. NCK kör både på landsväg och mountainbike och genom detta är de Höglandets största cykelklubb på motionssidan!

NCK anordnar också ett antal märkestagningar varje år och givetvis klubbmästerskap i alla våra olika discipliner.

Mer information på webben,
Nässjö Cykelklubb, Idrottonline, webbplats Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.