Meny Stäng Sök
Meny Stäng Meny

Övningsskola och övningsförskola

Övningsskola och övningsförskola

Under 2015-2019 ingår Nässjö kommun i en försöksverksamhet med övningsskolor/övningsförskolor. I länet medverkar också Habo och Jönköpings kommun.  Försöksverksamheten bedrivs av Högskolan för lärande och kommunikation i Jönköping

Vad innebär det att vara övningsskola/övningsförskola?

Högskolestudenter som tillhör de aktuella kommunerna och som läser på lärarutbildningen med inriktning förskola, grundlärare åk. F- 3 eller åk. 4-6 gör större delen av sin VFU-period (verksamhetsförlagda utbildning) på en eller två övningsskolor. Samma studenter återkommer till skolorna vid flera tillfällen under sina utbildningsår, och personalen på skolorna får regelbundna handledarutbildningar.

Varje övningsskola/övningsförskola har tagit fram en handlingsplan innan de tar emot studenterna. Handlingsplanen visar hur skolan planerar, genomför och utvärderar sin VFU och ska fungera som ett stöd för studenten, handledaren och skolledningen.

Mål och syfte

Syftet med övningsskolorna är att höja kvaliteten i lärarutbildningen och att utbilda lärare och förskollärare som är ännu bättre förberedda för sin framtida yrkesroll. Målet är att skapa ett nära samarbete mellan högskolans lärare och övningsskolornas handledare. Mer information om övningsskolor/övningsförskolor finns på JU:s webbplatslänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

I Nässjö kommun deltar följande skolor och förskolor i projektet:

Grundskolor
Parkskolan (åk 4-6)
Åkerskolan
Emåskolan

Förskolor
Åkers förskola
Målens förskola
Bodafors östra, västra och norra förskola
Malmbäcks östra, västra och södra förskola

Kontakt

Expandera Minimera

VFU-ansvariga på Nässjö kommuns övningsskolor/övningsförskolor

Åkerskolan
Helena G Johansson, rektor åk. F-3
helena.g.johansson@nassjo.se

Marita Strålman, VFU-ansvarig åk. F-3
marita.stralman@nassjo.se

Sanna Bjelke, rektor åk 4-6 sanna.bjelke@nassjo.se

Ann-Catrin Augustsson, VFU-ansvarig åk. 4-6 anki.augustsson@nassjo.se

Emåskolan
Marie Rombo, VFU-ansvarig
marie.rombo@nassjo.se

Catarina Persborn, rektor åk. F-3
catarina.persborn@nassjo.se

Parkskolan
Jenny Persson, VFU-ansvarig
jenny.persson2@nassjo.se

Eva Thörn, rektor åk. 4-6
eva.thorn@nassjo.se

Bodafors östra, västra och norra förskola Malmbäcks östra, västra och södra förskola Camilla Pettersson, VFU-ansvarig camilla.pettersson@nassjo.se

Birgitta Sjölin, förskolechef
birgitta.sjolin@nassjo.se

Målens förskola
Lisa Bergström, VFU-ansvarig
lisa.bergstrom@nassjo.se

Annica Blennborn, förskolechef
annica.blennborn@nassjo.se

Åkers förskola
Lisa Bergström, VFU-ansvarig lisa.bergstrom@nassjo.se

Evelina Roos, förskolechef evelina.roos@nassjo.se

Hjälpte informationen på den här sidan dig?


Dolt fält, måste ligga längst upp
Vad kan vi göra bättre?
Berätta vad vi kan göra bättre på den här sidan. Dina synpunkter är värdefulla för oss. Din medverkan hjälper oss att förbättra webbplatsen.
×
Use Google to translate nassjo.se.
Please be aware that Nässjö kommun cannot take responsibility for the accuracy of the translation.